Read Beyaz Zakkum by Janet Fitch Free Online


Ebook Beyaz Zakkum by Janet Fitch read! Book Title: Beyaz Zakkum
The author of the book: Janet Fitch
Edition: epsilon
Date of issue: May 2000
Format files: PDF
The size of the: 4.21 MB
City - Country: No data
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Loaded: 2688 times
Reader ratings: 7.8

Read full description of the books:Beyaz Zakkum A Room of One's Own, Black Warrior Review ve Rain City Review'da yazıları yayınlanan Janet Fitch'in ilk romanı. ancak bir ilk roman olmasına rağmen, piyasaya çıktığı andan itibaren hem kitapeleştirmenlerinin hem okuyucunun büyük ilgisini çekti. 1999'da en çok satan kitaplar arasına girdi. Bu ilgi 2000 yılında da devam ediyor.
Anne-kız ilişkisindeki karmaşık yakınlık ve uyuşmazlıkların; sevgi ve kimlik arayışının öyküsü olan Beyazzakkum; genç bir kızın yaşadığı zorlu çocukluk ve ilk gençlik dönemini kusursuz bir dil, zengin bir ifadeyle anlatıyor.
Astrid'in, güzel, başına buyruk bir şair olan annesiyle ilişkisinde hem sevgi hem de yoğun bir yalnızlık vardır. Anne Ingrid, eski sevgilisini öldürüp ömür boyu hapse mahkum olana kadar ikisi birbirinden hiç ayrılmazlar. Annesinin hapse girmesinden sonra, Astrid, Los Angeles'taki, koruyucu ailelerin yanına verilmiş binlerce çocuktan biridir artık. Bu yeni gerçeğe alışmak hiç kolay olmaz. Gittiği her ev kendi sınırları, kendi tehlikeleri olan başlı başına bir dünyadır. Yaşadığı her deneyim, yaşadığı tüm acılar, Astrid'in kendi değerini, kendi gücünü keşfetmesine, hayata karşı kendine özgü bir bakış açısı geliştirmesine yol açar.
Astrid'in dünyadaki kendi ayaklarının üzerinde durabileceği bir yer ve bir kimlik arayışı, onu belleklerden silinmeyecek bir kitabın unutulmaz kahramanı kılıyor.

"Fitch, Beyazzakkum'da dikkate değer bir psikolojik ve edebi ustalık ortaya koyuyor: Ana temayı vurgulamak için kullandığı metaforlar (güzel ama acımasız ve uzlaşmasız İngirid'in kimliğini simgeleyen zakkum gibi) kitabın örgüsünü olgunlaştırıyor."
-Kirkus-

"Fitch'in muhteşem bir üslubu var: Anne-kız ilişkisinin gizemli ilkesine keşif gezisini, tam bir virtüöz gibi, okuyucuyu tam anlamıyla avucunun içine alarak aktarıyor."
-Publisher's Weekly-


Download Beyaz Zakkum PDF Beyaz Zakkum PDF
Download Beyaz Zakkum ERUB Beyaz Zakkum PDF
Download Beyaz Zakkum DOC Beyaz Zakkum PDF
Download Beyaz Zakkum TXT Beyaz Zakkum PDFRead information about the author

Ebook Beyaz Zakkum read Online! Janet Fitch was born in Los Angeles, a third-generation native, and grew up in a family of voracious readers. As an undergraduate at Reed College, Fitch had decided to become an historian, attracted to its powerful narratives, the scope of events, the colossal personalities, and the potency and breadth of its themes. But when she won a student exchange to Keele University in England, where her passion for Russian history led her, she awoke in the middle of the night on her twenty-first birthday with the revelation she wanted to write fiction. "I wanted to Live, not spend my life in a library. Of course, my conception of being a writer was to wear a cape and have Adventures." She has acquired a couple of capes since then, and a few adventures. And books.

Her novel PAINT IT BLACK was just made into a feature film directed by Amber Tamblyn, and her upcoming novel, THE REVOLUTION OF MARINA M. will be published in November.Reviews of the Beyaz Zakkum


CONNOR

Phone number you need to drive to protect against robots. I wrote the number and downloaded without registering.

ALEX

He does not stop applaud author and his works.

LYDIA

The book has disappointed, little new, lots of water!

JUDE

Phone number you need to drive to protect against robots. I indicated the phone and downloaded without registration.

LAYLA

This needs to be read to each
Add a comment
Download EBOOK Beyaz Zakkum by Janet Fitch Online free

PDF: beyaz-zakkum.pdf Beyaz Zakkum PDF
ERUB: beyaz-zakkum.epub Beyaz Zakkum ERUB
DOC: beyaz-zakkum.doc Beyaz Zakkum DOC
TXT: beyaz-zakkum.txt Beyaz Zakkum TXT