Read Vathek by William Beckford Free Online


Ebook Vathek by William Beckford read! Book Title: Vathek
The author of the book: William Beckford
Edition: Dost Kitabevi Yayınları
Date of issue: July 1998
Format files: PDF
The size of the: 21.32 MB
City - Country: No data
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Loaded: 1529 times
Reader ratings: 4.5

Read full description of the books:William Beckford, Vathek’in trajik öyküsünü, 1782 yılında, üç gün üç gecede, Fransızca yazmıştır. Aslında karmaşık bir öykü değildir bu. Vathek’in, inancını değiştirmesi koşulunu yerine getirerek, kan dökerek, günahlar işleyerek girdiği Yeraltı Ateşi sarayı debdebe ve tılsım bakımından alabildiğine zengindir, ancak aynı zamanda cehennemdir de. Bu tür bir öykü olan Doktor Faustus ve onun çıkış noktasını teşkil eden birçok Ortaçağ söylencesinde cehennem, kötülük tanrılarıyla anlaşma yapan günahkârlara verilen cezadır; bu öyküde ise hem ceza hem de günaha teşviktir. Beckford’un Yeraltı Ateşi sarayının, yazın sanatının ilk korkunç cehennemi olduğunu iddia ediyorum. İskoçya lehçesinde çevrilmesi pek mümkün olmayan, doğaüstü dehşeti tanımlayan bir sözcük vardır: Uncanny. Bu sözcük Vathek’in bazı kısımları için geçerlidir; anımsadığım kadarıyla da Vathek’ten önce yazılmış hiçbir eser için aynı şey söylenemez.

-Jorge Luis Borges


Download Vathek PDF Vathek PDF
Download Vathek ERUB Vathek PDF
Download Vathek DOC Vathek PDF
Download Vathek TXT Vathek PDFRead information about the author

Ebook Vathek read Online! William Thomas Beckford was an English novelist, a profligate and consummately knowledgeable art collector and patron of works of decorative art, a critic, travel writer and sometime politician, reputed at one stage in his life to be the richest commoner in England. His parents were William Beckford and Maria Hamilton, daughter of the Hon. George Hamilton. He was Member of Parliament for Wells from 1784 to 1790, for Hindon from 1790 to 1795 and 1806 to 1820.

He is remembered as the author of the Gothic novel Vathek (1786), the builder of the remarkable lost Fonthill Abbey and Lansdown Tower ("Beckford's Tower"), Bath, and especially for his art collection.


Reviews of the Vathek


ADAM

Phone number you need to drive for protection against robots I wrote a phone and downloaded no problem.

EMILIA

The author liked the book.

ELLIOTT

Phone number you need to drive to protect against robots. I wrote the number and downloaded without registering.

MADDISON

Not when you can say the book is better.
Add a comment
Download EBOOK Vathek by William Beckford Online free

PDF: vathek.pdf Vathek PDF
ERUB: vathek.epub Vathek ERUB
DOC: vathek.doc Vathek DOC
TXT: vathek.txt Vathek TXT